INFORMACJA DLA RODZICÓW
W związku z zaleceniami MEN dotyczącymi opracowania informacji dla rodziców, jak organizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak dziecko motywować i wspierać do systematycznego uczenia się oraz jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci, przesyłam Państwu opracowanie.
Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu.
Chodzi tu o wykorzystanie biologicznego zegara organizmu. Jeśli dziecko odrabia lekcje zawsze o tej samej porze, to jego organizm po jakimś czasie nastawia się w tych godzinach na wysiłek intelektualny i jest bardziej efektywny.
Jeśli dziecko ma przygotowane pod ręką wszystkie potrzebne do lekcji pomoce i przybory nie traci czasu na ich szukanie w trakcie odrabiania. Taka przerwa dekoncentruje i często trzeba zadanie rozpoczynać od nowa.
Nieprawidłowo dobrana wysokość krzesła, oprócz zagrożenia wadą postawy, powoduje zmęczenie (dziecko „wierci się”), a to z kolei przeszkód a w skupieniu. Nieprawidłowe oświetlenie może osłabiać wzrok oraz powodować znużenie, zmęczenie czy bóle głowy. Takie sytuacje znacznie obniżają motywację do wysiłku intelektualnego i dziecko chce jak najprędzej zakończyć odrabianie lekcji.
Im dziecko ma większe trudności z koncentracją, tym przerwy powinny być częstsze
i dłuższe. W miarę postępów należy wydłużać czas wysiłku intelektualnego i skracać przerwy. Lekcje, które sprawiają dziecku najwięcej trudności należy odrabiać jako pierwsze. Umysł jest wypoczęty a świadomość, że to co jest trudne zostało zrobione, zwiększa motywacje do dalszej pracy. Większość uczniów zostawia sobie to co trudne na koniec. W efekcie nastawienie do odrabiania lekcji jest negatywne, a motywacja znacznie spada, bo przed nami jeszcze np.: „ta okropna matematyka”.
Naukowo zostało dowiedzione, że człowiek o wiele lepiej się uczy, gdy wie, czego ma się nauczyć. Czytając materiał (temat) uczeń na ogół nie wie co jest bardziej ważne, a co mniej i stara się zapamiętać wszystko albo też wykonuje czynność czytania bez skupianiem się na treści. Jeśli zapozna się z pytaniami przed czytaniem wie, jakie informacje są ważne i jego uwaga jest skierowana na ich szukanie. Taka technika poprawia rozumienie czytanych treści, gdyż po przeczytaniu fragmentu (akapitu), żeby stwierdzić, czy zawiera odpowiedź na pytanie musi dokonać analizy informacji w nim zawartych, a tym samym lepiej je zapamięta.
Gdy zmęczy się nauką, jego koncentracja osłabnie. Dlatego najlepiej jest, aby robiło
w czasie uczenia się krótkie 10 – 15 minutowe przerw, np. na zrobienie sobie herbaty czy inną mało absorbującą aktywność, jednak nie może być to nic od czego będzie trudno je oderwać.
Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą.
Nie wszystkie dzieci chętnie zabierają się do nauki. Wiele zwleka z odrabianiem lekcji, odkłada szkolne obowiązki na później, z niezadowoleniem siada do książek. Rodzice często zastanawiają się, w jaki sposób zachęcić dziecko do nauki. Uciekają się przy tym do różnych metod: moralizują („Ja w Twoim wieku…”), straszą („Do niczego w życiu nie dojdziesz”), obiecują drogie prezenty, płacą za dobre oceny. Metody te często okazują się jednak na dłuższą metę nieskuteczne. Co więc zrobić, aby nauka przestała być dla dziecka uciążliwym obowiązkiem i stała się dla niego przyjemniejsza?
Każde dziecko jest inne i inne metody będą najlepiej się sprawdzać przy wspieraniu jego motywacji do nauki, ale jest kilka uniwersalnych sposobów:
W systematycznej nauce znaczącą rolę odgrywają również rodzice. Są dla dziecka przykładem i wsparciem, ale powinni je systematycznie kontrolować.
Duży wpływ na motywację ma także pozytywna ocena rezultatów. Każdy lubi, gdy jego starania są doceniane. Pamiętajmy więc, aby zauważyć nawet niewielkie osiągnięcia dziecka i aby chwalić je nawet za drobne postępy. Jeśli rodzice będą skupiać uwagę jedynie na niepowodzeniach dziecka, wówczas szybko straci ono chęć do nauki. Najlepszy efekt da pochwała konkretna, wskazująca konkretne działanie, np. „Świetnie obliczyłaś to zadanie z matematyki”, „Znalazłaś bardzo dobrą drogę do rozwiązania tego zadania”, „Fantastycznie narysowałeś to drzewo”.
Przy sprawdzaniu najpierw należy zauważyć i podkreślić to co zostało zrobione dobrze,
a dopiero potem wskazać błędy i je omówić.
Dzieci chcą otrzymywać dobre stopnie i gdy odrabiają to robią to na miarę swoich możliwości, motywacji i umiejętności uczenia. Rodzice sprawdzając wskazują na ogół błędy. Dziecko odbiera to: „tyle się napracowałem i wszystko źle”, co bardzo obniża motywację i zniechęca do pracy. Jeśli jednak rodzic zauważy i doceni wysiłek, pokaże najpierw to co zostało zrobione dobrze, a potem wskaże błędy, to dziecko chętniej podejmie się dalszego wysiłku. Sprawdzając zaznaczamy, gdzie są błędy, nie poprawiamy, tylko staramy się wyjaśnić na czym błąd polega i pytaniami pomocniczymi naprowadzamy na prawidłowy tok myślenia.
Przepytać dziecko – odpowiadanie w domu na głos pozwala na sformułowanie myśli
i przełożenie na wypowiedź ustną. Dzieci odpytywane w szkole często mówią „ale ja się uczyłem” i na ogół to jest prawda. Ludzie dorośli też miewają problemy z szybkim przełożenie myśli na słowa. Takie odpytanie w domu pozwala na ułożenie wypowiedzi. Zapytane w szkole ma większą łatwość wysłowienia się.
Jeśli dziecko nie lubi jakiegoś przedmiotu, należy znaleźć jakieś ciekawostki
i zainteresować je nimi. Jeśli dzieci jakiegoś nauczyciela mniej lubią przekłada się to na stosunek do przedmiotu, który on uczy. Dobrze jest zainteresować dziecko tym przedmiotem za pomocą filmów, ciekawostek, książek, itd.
To wszystko może pomóc dziecku lepiej i bardziej trwale opanować materiał.
Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci.
Porady dla ucznia – Jak zadbać o swoje bezpieczeństw w sieci?
Pomocne może być także zawarcie umowy o korzystaniu z internetu z dzieckiem.
Wypracowana w trakcie kampanii „Dziecko w Sieci” umowa pomiędzy dzieckiem
a rodzicami dotycząca zasad korzystania z Internetu. Zawarcie umowy i umieszczenie jej
w widocznym miejscu obok komputera będzie przypominać dziecku o sposobach unikania
i radzenia sobie z zagrożeniami w sieci