Jak radzić sobie ze złością? – odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczniowie z klas IV i V w trakcie warsztatów prowadzonych przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białogardzie. Sposobami na rozładowanie złości, które można bezpiecznie zastosować to: krzyk w poduszkę, gra w piłkę, spacer, liczenie do 10, słuchanie ulubionej muzyki, taniec ... – jednak swój sposób każdy musi odnaleźć sam, bo co pomaga jednemu niekoniecznie pomoże drugiemu.
Uczniowie klas pierwszych po raz kolejny przystąpili do programu edukacyjnego „Klub Bezpiecznego Puchatka”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych dzieci w szkole. W dniach 27- 28 listopada utrwalili swoje wiadomości i zweryfikowali nabytą wiedzę rozwiązując zadania zawarte w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie. Szkoła otrzymała Certyfikat potwierdzający udział w programie.
27 listopada nasi uczniowie wzięli udział w prelekcji przeprowadzonej przez Panią Annę Szajdecką – pracownika Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białogardzie. Prelekcja dotyczyła zdrowego odżywiania z zastosowaniem piramidy żywieniowej. Przekonaliśmy się również, jak niezdrowe jest tzw. „jedzenie śmieciowe”, czyli fast- foody, chipsy, coca-cola... dla przykładu: Big Mac z colą i frytki to 1625 kalorii, natomiast o ponad połowę mniej, bo 770 kalorii zawiera obiad złożony z zupy jarzynowej, ziemniaków, piersi kurczaka i surówki. Druga część prelekcji dotyczyła chorób związanych z zaburzeniem odżywiania, czyli anoreksji i bulimii.
Miękki, puchaty, taki z łatką i taki bez łatki. 25-go listopada swoje święto obchodziła w naszej szkole najmilsza zabawka dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Kochają go dzieci i dorośli. Każdy ma lub miał swojego ukochanego misia. Przytulamy go, gdy jest nam smutno i kiedy wesoło. Dzieci z klasy II postanowiły uczcić Święto Misia. Tego dnia gościły w klasie swoje ulubione pluszowe przytulanki. Przedstawiały swoich ulubieńców i opowiadały ich historię. Był teatrzyk dla misiów i wspólne czytanie fragmentów książki A.A. Milane „Kubuś Puchatek”. Nie zabrakło też tańców z misiami i wspólnego śpiewania piosenek. Na koniec dzieci wykonały kukiełkę Kubusia Puchatka. Gdy Uszatek kład się spać, mówił „dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”. 100 lat Misiu!!!
25-go listopada dzieci z klas IA i IB złożyły uroczyste ślubowanie i były pasowane przez Panią Dyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej w Stanominie. Z tej okazji przedstawiły program artystyczny oraz otrzymały dyplomy i drobne upominki. Nie zabrakło też tradycyjnego tortu pierwszoklasisty. Ten uroczysty dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów, ich rodziców i wychowawczyń. Witamy w naszym gronie.
20 listopada 2014 r. po raz pierwszy w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie na wniosek Rzecznika Praw Dziecka - podjął 7 listopada Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Z racji obchodów tego dnia wychowawcy przypomnieli uczniom, że choć są jeszcze dziećmi to też mają swoje prawa i są one określone w dokumencie zwanym Światową Konstytucją Praw Dziecka-http://strefamlodych.pl/miedzynarodowa-ochrona-praw-dziecka/
19-go listopada Pani Dyrektor Alina Świder dokonała pasowania pierwszoklasistów na uczniów Gimnazjum w Stanominie. W trakcie przygotowanej przez nich z tej okazji uroczystości ślubowali: aktywnie i odpowiedzialnie uczestniczyć w życiu szkoły, troszczyć się o jej mienie, porządek i bezpieczeństwo, a także dbać o piękno mowy ojczystej oraz szanować poglądy i przekonania innych ludzi. Po części artystycznej uczniowie klasy III sprawdzili ich wiedzę dotyczącą życia szkoły oraz sprawność fizyczną. Egzamin został zdany pozytywnie, a więc zasłużyli na okolicznościowy tort i przyjęcie przygotowane z tej okazji przez rodziców.
18 listopada uczniowie klasy IV przedstawili w klasach I scenki, związane z bezpiecznym poruszaniem się pieszych po drogach. Przypomnieli młodszym kolegom i koleżankom najważniejsze przepisy ruchu drogowego oraz przepisy dotyczące konieczności noszenia odblasków.
Antybiotyki stosuj z rozwagą – niewłaściwe stosowanie prowadzi do lekooprności.
Dąż do terapii celowanej – pobierz próbki przed stosowaniem antybiotykoterapii.
Przestrzegaj zasad racjonalnej antybiotykoterapii – stosuj antybiotyki właściwe, aby utrzymać ich skuteczność.
Swoją wiedzę na temat antybiotykoterapii możesz poszerzyć o wiadomości zawarte na stronie www.antybiotyki.edu.pl
12-go listopada spotkaliśmy się na akademii z okazji 96-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 11-ty listopada to wielka data, jest ona symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa. Uczniowie klasy czwartej przypomnieli o wydarzeniach mających miejsce prawie 100 lat temu, gdyż nie wolno nam o nich zapominać, bo to z historii wywodzą się nasze korzenie i tradycja. Akademię zakończono wspólnym wykonaniem piosenki „Kocham Cię Polsko” znanej z programu telewizyjnego.
31-go października wzięliśmy udział w imprezie z okazji święta „Halloween” zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej. Sale lekcyjne oraz hol szkoły zostały przystrojone elementami tematycznie związanymi z tym świętem. Na zakończenie dnia, w przebraniach duszków, czarownic itp. bawiliśmy się na halloweenowej dyskotece oraz braliśmy udział w konkursach m.in.: „Tworzenie mumii”, „ Głos wyjca”, qwiz pt. „Znawca horrorów”. W doskonałych humorach z cukierkiem w ręku udaliśmy się do domów.
Już po raz drugi przekazaliśmy zakrętki dla Zuzi, aby jej pomóc w pokonywaniu drogi do samodzielności. Tym razem zebraliśmy 73 kg zakrętek, ale została już ogłoszona w szkole III Tura zbiórki – więc zbieramy dalej!!!
Dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Stanominie 28-października wkroczyły uroczyście na swój nowy plac zabaw, który powstał w tym roku w ramach dofinansowania Unii Europejskiej-Europejskiego Funduszu Społecznego „ Modernizacja oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy szkołach podstawowych”. Uśmiechnięte buzie maluchów świadczą niewątpliwie o celowości przedsięwzięcia.
23-go października , dzięki możliwości odbioru internetowej transmisji zajęć edukacyjnych prowadzonych w Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin w Warszawie, uczniowie wzięli udział w lekcjach na żywo pt. „Opowieść o żydach polskich”. Było to doskonałe uzupełnienie realizacji podstawy programowej w nowatorskiej formie przekazu.
Dnia 21.10.2014 r. w naszej szkole odbył się pierwszy koncert z cyklu audycji muzycznych prowadzonych pod patronatem Filharmonii Koszalińskiej. Pan Andrzej Zborowski wprowadził nas w świat muzyki ilustracyjnej. Mieliśmy okazję wysłuchać utworów skrzypcowych z koncertu ,,Cztery pory roku” Antoniego Vivaldiego.
Dzień Edukacji Narodowej w szkole w Stanominie to nie tylko święto nauczycieli, ale całej społeczności szkolnej. Uczniowie Gimnazjum spędzili ten dzień w Dobrowie, gdzie dzięki życzliwości Dyrekcji Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego oraz Pana Artura Dorywalskiego, zwiedzili magazyn głowic atomowych. W tajniki historii wprowadził ich Pan Krzysztof Jędrzejczak z Fundacji Strażnicy Historii. Był też czas na zabawę oraz wspólne pieczenie kiełbasek na przygotowanym dla nas ognisku. W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wyjazdu, poświęcając swój czas. Również uczniowie Szkoły Podstawowej świętowali Dzień Edukacji Narodowej na zabawie w Parku Wodnym RELAX w Świdwinie.
Chłopcy z Gimnazjum w Stanominie po raz kolejny udowodnili swoje mistrzostwo w grach zespołowych. Po wielu spektakularnych sukcesach w roku ubiegłym, również obecny rok szkolny zainaugurowali zdobywając II miejsce w Turnieju Piłki Nożnej. Pokonali cztery drużyny, ulegli jedynie drużynie z Gimnazjum w Karlinie i to w rzutach karnych 2:1.
Gratulacje !!!
W dniu 3-go października w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie Gimnazjum wzięli udział w międzyklasowym konkursie wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez nauczycieli języków obcych Panią Agnieszkę Chajmik i Panią Monikę Chadeję – Tomaszewską.
I miejsce zajęła klasa III, II miejsce – klasa I i III miejsce – klasa II. Uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki.
Uczniowie Gimnazjum mieli okazję obejrzeć film „Miasto 44”. Z zapartym tchem śledzili losy młodych Polaków w czasie Powstania Warszawskiego, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji, a mimo tego byli pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyli tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynikało to jednak z nadmiernej brawury, czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa była czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć groziła na każdym kroku.